ვლადიმერ აკინინი 69 წლის
ვლადიმერი ვარ აკინინი, დაბადებული, გაზდილი გურიაში აქანე მოვხუცდი, გურული ვარ აბა რა ვარ. სამოცდაცხრა წელს შევასრულებ ნოემბერში. დედა როსტოვიდან იყო, მამა სტავროპოლიდან რუსები ორივე რასაკვირველია. ომის მერე ჩამევიდენ, შეუღლდენ, სუფსაში დასახლდენ, მე დაბადებული სუფსაში ვარ, მერე ლანჩხუთში გადევედით, კომუნალური ბინა მოგვცა თავრობამ იქინე. სამი დედმამიშვილი ვიყავით, ორივე მომიკტა. დედაც და მამაც მსახურობდენ, უბრალო მარა ძალიან მყუდრო, თბილი და ჩვენზე შვილებზე მზრუნველი ოჯახი გვქონდა. მამა მშენებლობაზე მუშაობდა დედა დამლაგებლათ და რაცხა ასე.
ათი წლის იყო ჩემი დაი რომ მოკტა, ფილტვის ანთებით, ტიფი ეგონენ და შეცდომით უმკურნალეს. ჩემი პატარა ძმაიც ასე რაცხა უყურადღებობით. მე დავრჩი მარტო.
არც დედამ და არც მამამ ქართული არ იცოდენ, კი ესმოდა ორივეს მარა ვერ გამოთქვამდენ. მე რუსული აქცენტიც არ მაქ კი ხედავთ და გეყურებათ, სულ გურულებში ვიყაი და იმიზა ალბათ.
დედაჩემის სიკვტილიდან ორ მაის შესრულდა ოსდაერთი წელი. მზრუნველი დედა იყო, ბოლოს მის ანაბარა დავრჩი. აბა ნათესავი, მოყვარე და მომკითხავი სხვაი არიკაცი არ მყავდა კი გითხარით.
65 წლის იყო მამაჩემი რომ მოკტა, დედამ 83 წლამდე იცოცხლა. ნათესავები გვყავდა როსტოვში და სტავროპოლშიც, მატარებლით წევიდოდით, ლანჩხუთში გამეიარდა მოსკოვი ბათუმის მატაებელი, დავჯდებოდით ზეთ და წევიდოდით, ბილეთს სადგურის სალაროში ევიღებდი.
რუსული სკოლა დავამთავრე ლანჩხუთში. ჯარშიც ვიმსახურე და მერე კინოში დევიწყე მუშაობა. კინომექანიკოსი ვიყაი. ჩემსობას ქალაქშიც იყო კინო და სოფლებშიც. ჩემი მასწავლებელი იყო ლეონიდე ზენაიშვილი, უფროსი კინომექანიკოსი ლნჩხუთის კინოთეატრში, ხნეი იყო მე რომ მივედი, იმან მასწავლა აი საქმე. კინო მიყვარდა, ყველაფერი ნანახი მაქ ჩვენი სამუშაო ოთახის ფორტოჩკიდან. 26 წელი ვიმსახურე. მაყურებელი იმაზე მეტი იყო ვინემ მიღება შეგვეძლო, სამას ადგილიანი დარბაზი სულ სავსე გვქონდა. კინოთეატრის გვერდზე ვცხოვრობდი, ფეხით გადევიდოდი, გადმევიდოდი.
ერთი თვის მარაგს მევიტანდით კინოს ბათუმიდან, სოფლებიდან მოდიოდენ მექანიკოსები, ყველას ვიცნობდი, ჩამოდიოდენ, ჩუუწყობდით მისი ყუთებით და მიქონდენ, დააბრუნებდა, გავატანდით მაგიორს ასე ვატრიალებდით.
კინოს გარდა ქვეყნის ნაშრომი ვარ, ხან ბლოკის ცეხში ხან მშენებლობაზე ხან სადა და ხან სადა. პენსიაში გასლამდე მაღაზიაში ვიმუშავე დამხმარეთ, ჩამოვტვირთავდი, შევიტანდი ბოთლებს, პროდუქტს, გავაწყობდი დალხებს.
არ დავოჯახებულვარ, დღეს ხვალე, დღეს ხვალე და დავრჩი ასე. სურვილი კი მქონდა ოჯახი შემექმნა მარა არ გამოვიდა რაცხა, არ მოწყვა.
სხვასაც უკითხავს ჩემდა დარდი თუ გაქო, თუ იცი დარდიო, უდარდელი კაცი ვარ მეთქი ვპასუხობ, არ გავხარ შენ უდარდელ კაცსო მეტყვიენ, არ ჯერავს არცეთს მარა მე მაინც მასე ვჩივი.
სიზმარი ვიცი ხშირათ, კინო მესიზმება, მენანება რომ დეინგრა და ისეა ვითომ არც ყოფილა, გაქრა. ხან სიზმარში მთელ ფილმს ვნახავ. ბევრ ხალხს ვიცნობდი, მაყურებელი მცნობდა, მიხაროდა, უბრალო, ერთი წესიერი კაცის ცხოვრებით ვიცხოვრე.
ბოლოს მეზობლები მპატრონობდა, კი გითხარით ნათესავი არავინ არ მყავს. კარგი მეზობლობა იციან აქანე დიტო ურუშაძე, ჯუბა კვაჭაძე დანარჩენებიც. აქანე რომ მომიყვანეს ანასაეულზე ჯოხებით ვიარებოდი, სუსტად ვიყავი. ხან პარკში გევისეირნებ, ოზურგეთშიც ვიყავი ორი გზობა. ფეხები და ხელები მიბუჟდება, ჩემი თუა ხან არ მგოია ისე, ამ ბოლოს ვითომ კი ვარ უკეთესად.
დიდი მეოცნებე არცაროის არ ვყოფილვარ, ახლა მითუმეტეს. რაღაზე უნდა ვიოცნებო, მარტო კაცმა მოხუცებულთა სახლში, ასე ჩემსავით ქალები და კაცებია ირგვლივ ყველა. გამუალ ნარდს, კარტს ვითამაშებ და შევალ ისევლე ჩემს ოთახში, რადიოს ვუსმენ.
აქანე ანასეულზე რომ აღარ უნდა სახლში დასატიებლათ ძაღლები მოყავს ხალხს სოფლებიდან და უშობენ პარკში, უპატრონოთ. იარს იარს აი ძაღლი და ბოლოს ჩვენ მოგვადგება მშიერი, დაღლილი აგერ ჭიშკართან, მეც და აქანე ამხანაგებს ყავს ასე შემოხიზნული ძაღლები და ვუართ, ვაჭუმთ. ამას ტარზანა დავათქვით, რათ უნდა თქმაი სხვაი სახელი ექვიებოდა და არ ყურობდა მარა მერე შეეჩვია და ქვია ასე.

Vladimir Akinin 69 years old
I am Vladimir Akinin, I was born and raised in Guria. I will turn seventy-nine in November. Mother was from Rostov, father from Stavropol Russians of course. After the war they came, got married, settled in Supsa, I was born in Supsa, then we moved to Lanchkhuti, the government gave us a communal apartment. We were three cousins, both of whom killed me. Both mother and father served, but Mara had a very cozy, warm and caring family. My father worked on the construction, my mother was a cleaner, and so on.
My sister was ten years old when she contracted pneumonia, typhoid fever and mistreatment. My little brother did the same with carelessness. I was left alone.
Neither mother nor father knew Georgian, they even understood it but they could not pronounce it. I do not even have a Russian accent, you can see and look at me, I was in total Gurians and Imiza probably.
May 28 marks the eighth anniversary of my mother's death. She was a caring mother, I finally left her deposit. I did not have any other relative, lover and interlocutor, I told you.
My father was 65 years old when he died, my mother lived to be 83 years old. We had relatives in Rostov and Stavropol, we went by train, in Lanchkhuti we went by train from Moscow to Batumi, we sat down for oil and we went, I got a ticket at the station box office.
I finished Russian school in Lanchkhuti. I also served in the army and then I started working in cinema. I was a film mechanic. There were movies in the city and in the villages as well. My teacher was Leonide Zenaishvili, a senior film mechanic at the Lnchkhuti cinema. When I arrived, he taught me this. I loved the movies, everything I saw from our work room wallet. I served for 26 years. The spectators were more than anyone we could get, we had a hall full of three hundred people in total. I lived next to the cinema, I would walk, I would walk.
We were bringing a month's supply of cinema from Batumi, mechanics were coming from the villages, I knew everyone, they were coming, we were packing their boxes and taking them, he would return them, we would take them to the magician, so we were spinning.
Apart from cinema, I work in the country, sometimes in the block of flats, sometimes on construction, sometimes plain and sometimes plain. Before retiring, I worked in a shop to help, unload, deliver bottles, produce, arrange bottles.
I'm not married, today tomorrow, today tomorrow and I'm stuck like that. I even wanted to start a family, but Ratskha did not come out, did not arrange it.
Someone else asks me if you care, if you know Dardio, I am a carefree man, I will answer, I will not be happy, they will tell me, I do not believe in anyone, but I still complain about him.
I know dreams often, movie mesmerism, regret that Deingra and it is as if it never existed, disappeared. Sometimes I see the whole movie in a dream. I knew many people, the audience knew me, I was happy, I lived the life of a simple, decent man.
In the end the neighbors took care of me, I even told you I have no relatives. Akane Dito Urushadze and Juba Kvachadze and others know good neighborhood. When Akan was brought to me, I was walking on sticks on Anasauli, I was weak. Sometimes I walk in the park, I was in Ozurgeti two ways. My legs and arms are numb, my tua sometimes does not sound the same, lately I seem to be even better.
I have never been a big dreamer, especially now. I have to dream about something, a man alone in a nursing home, so women and men like me are all around. I play backgammon, cards and enter my room again, listening to the radio.
If you do not want to keep dogs at home in Akane Anaseuli, people will be brought from the villages and taken to the park to be taken care of. Yars yars here is a dog and at the end we will meet a hungry, tired Ager at the gate, Akan and I have comrades with so many stray dogs and we say, we eat. We said this to Tarzana, of course she had another name and did not listen to it, but then she got used to it and called it that.