შრომის ბაზრის კვლევამ აჩვენა, რომ: 👇
🔹 გურიაში მაღალია მოთხოვნა უბრალოდ მუშახელზე, როგორც მშენებლობის, ასევე, სოფლის მეურნეობის სფეროში, მაგრამ კვლავაც დაბალი ანაზღაურების გამო, დამსაქმებლებს უჭირთ კადრების მობილიზება.
🔹 დასაქმების შიდა ბარიერებად, სამუშაო გამოცდილების სიმწირე; ცოდნისა და უნარების განახლების შესაძლებლობის არარსებობა; ინგლისური ენის არცოდნა გამოვლინდა
🔹 დასაქმების გარე ბარიერებად სამუშაო ადგილების სიმწირე; დაბალი ანაზღაურება; შრომითი უფლებების არ არსებობა და ნეპოტიზმი დასახელდა.
🔹 ყველაზე დაბალი საშუალო შეფასება დასაქმებულთა ლიდერობის (2.86 ქულა) და ICT (საინფორმაციო და საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები) (2.88 ქულა) უნარებს აქვს.
🔹 იმის გათვალისწინებით, რომ ქვეყანაში არის როგორც ზედმეტი კვალიფიციურობა, ასევე უნარების შეუსაბამობა/ნაკლებობა, საერთო ჯამში, სახეზე გვაქვს აცდენა მოთხოვნასა და მიწოდებას შორის.
შრომის ბაზრის კვლევა საქართველოს სამ რეგიონში - გურია, კახეთსა და ქვემო ქართლში, ორი მიმართულებით ჩატარდა:
🔗 დასაქმების აღქმული ბარიერების კვლევა სამუშაოს მაძიებელთა შორის; - https://bit.ly/3h5ekFF
🔗 ადგილობრივი შრომის ბაზრის საჭიროებების კვლევა;- https://bit.ly/3tlB5Kr
🎯კვლევის მიზანი იყო, ადგილობრივი შრომის ბაზრისა და იმ ბარიერების შესწავლა, რომლებსაც სამუშაოს მაძიებლები აწყდებიან საქართველოში.
🔗 კვლევის პრეზენტაციის სრული ჩანაწერი შეგიძლიათ იხილოთ - https://bit.ly/3xq6lse
📋 კვლევა მომზადდა „ეისითის“ მიერ, საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითრების ცენტრის დაკვეთით, პროექტ - „უნარების გაძლიერება და დასაქმების ინოვაციური შესაძლებლობები საქართველოს რეგიონული განვითარებისთვის“ ფარგლებში. პროექტი ხორციელდება საქართველოს სტრატეგიული კვლევებისა და განვითარების ცენტრის ლიდერობით, ახალგაზრდა პედაგოგთა კავშირი "Young Pedagogues' Union"თან და საქართველოს სამოქალაქო განვითარების ასოციაცია-საგათან თანამშრომლობით.

Labor market research has shown that: ๐Ÿ‘‡
๐Ÿ”น There is a high demand for workers in Guria, both in construction and agriculture, but due to the still low wages, employers find it difficult to mobilize staff.
๐Ÿ”น Internal barriers to employment, lack of work experience; Lack of opportunity to update knowledge and skills; Ignorance of English was revealed
๐Ÿ”นScarcity of jobs as external barriers to employment; Low pay; Absence of labor rights and nepotism were named.
๐Ÿ”น The lowest average grade has employee leadership skills (2.86 points) and ICT (Information and Communication Technologies) (2.88 points) skills.
๐Ÿ”นGiven that there is both over-qualification and skills mismatch / lack of skills in the country, in general, we face a gap between demand and supply.
๐Ÿ”— Labor market research was conducted in three regions of Georgia - Guria, Kakheti and Kvemo Kartli, in two directions: research on perceived barriers to employment among job seekers; - https://bit.ly/3h5ekFF
๐Ÿ”— Local Labor Market Needs Survey; - https://bit.ly/3tlB5Kr
๐ŸŽฏThe aim of the research was to study the local labor market and the barriers that job seekers face in Georgia.
The full transcript of the research presentation can be found at - https://bit.ly/3xq6lse
๐Ÿ“‹ The study was prepared by ACT, commissioned by the Georgian Center for Strategic Research and Development, in the framework of the project - "Capacity Building and Innovative Employment Opportunities for Regional Development in Georgia." The project is implemented under the leadership of the Georgian Center for Strategic Research and Development, in cooperation with the 'Union "Young Pedagogues' Union" and the Georgian Civic Development Association.